Drogkalauz – drogfajták és főbb hatásaik
Cannabisszármazékok
A marihuánát és a hasist is ugyanabból a növényből állítják elő, és mindkettőt dohány közé keverve, cigaretta formájában szívják.
Mindkettő alapvetően feldobottságérzetet, ellazulást, nevetőrohamokat okoz, bizonyos esetekben látomásokat.
Halálos túladagolás lehetetlen.
Ópiátok
Idetartozik az ópium, a lebegő kábultságot okozó morfium, valamint e szerek legfinomabb és legdrágább változata, a heroin. Ez utóbbi a klasszikus drog, amely minden oktatófilmben szerepel.
Robbanó eufóriaérzetet okoz, könnyű hozzászokni, túladagolása halálos, leszokni viszont irgalmatlanul nehéz.
Amfetaminszármazékok
Jellemzően partidrogok.
A speed elmulasztja az éhség- és fáradtságérzetet, élénkít; fehér por formájában kerül forgalomba.
Az extasyt tabletta formájában árulják, tiszta állapotában szintén fehér színű. Hatásában hasonló a speedhez, de emellett fokozottan érzelmes állapotot okoz a fogyasztónak.
Mindkettő túladagolása okozhat halált is, nagyon erős pszichikai függést alakítanak ki.
Kokain
Leginkább a nyálkahártyán keresztül élvezik. Feldobottságot, fokozott szexuális késztetést, enyhe hallucinációkat, a teljesítőképesség javulását tapasztalják a fogyasztók.
Túladagolása megállíthatja a szívet, testi és lelki függőséget okoz.
LSD
Bélyeg formában terjesztik. Erős látomásokat okoz, megvilágosodásszerű élmények, de akár pánikrohamok is jelentkezhetnek.
Erős pszichés függéshez vezet a használata, amely huzamosabb idő után olyan súlyos betegségeket hozhat a felszínre, mint a skizofrénia vagy a paranoia.
Az osztrák online sajtóban - egy 5 fiatalt érintő mérgezéses eset kapcsán - igen sok szó esik mostanában az úgynevezett folyékony extasyról. A GHB-t (gamma hidroxibutirát), vagy más néven folyékony extasy-t, illetve gamma-hidroxi-vajsavat a 60-as években szintetizálták, ma
leginkább italokba keverve fogyasztják. Az anyagnak viszont - a nevével ellentétben - semmi köze az extasyhoz. Kimutatása nehéz, hiszen 5 óra elteltével felbomlik a szervezetben.
Fogyasztása nagy odafigyelést kíván, hiszen kicsi a különbség a kellemes érzet, és a kóma közti mennyiség között.
Egy kis üvegnyi GHB, ami 10-25 milliliter közti mennyiséget tartalmaz, 30-50 Euroba (kb.8-14 000 Forint) kerül. A drogok között ez nem számít olyan nagy összegnek, és az üvegcse több adagra is elég. Ezen kívül az anyagot más módon is be lehet szerezni, mégpedig GBL (Gamma-Butyrolacton) formájában, ami a testben GBH-vá alakul át, és főként ipari oldószerként alkalmazzák. A GHB használata egyébként manapság - legalábbis Ausztriában – alkoholelvonásra is engedélyezett, de a 60-as, 70-es években használták narkolepszia kezelésére, és sportolók táplálékkiegészítője-ként is.
Ewald Höld, a bécsi Függőségdiagnosztizáló Intézet munkatársa az anyaggal veszélyességét hangsúlyozta, és azt emelte ki, hogy lehetőleg senki ne kísérletezzen a saját testével és pszichéjével!